About Search
Pacific Northwest River Basins Commission Appointment of Melvin L. Gordon as Federal Chairman.
Jimmy Carter
Permanent Joint Board on Defense—United States and Canada Appointment of Thomas E. Morgan as Chairman of the U. S. Section.
Advisory Committee for Trade Negotiations Appointment of 29 Members.
Advisory Commission on Intergovernmental Relations Appointment of Abraham D. Beame as Chairman.
Federal Service Impasses Panel Appointment of Seven Members.
President's Committee on Mental Retardation Appointment of Seven Members.
Board of Foreign Scholarships Appointment of Five Members.
Press Release - Appointment of Leila L. Botts as Chairman of the Great Lakes Basin Commission
Committee for Purchase from the Blind and Other Severely Handicapped Appointment of Five Members.
Interstate Commission on the Potomac River Basin Appointment of Alvin R. Morris as a Member.
National Health Resources Advisory Committee Appointment of Francis A. L'Esperance, It., as a Member.
Pension Benefit Guaranty Corporation Appointment of Three Members of the Board of Directors.
United Nations Children's Fund Appointment of George I. Lythcott as U.S. Alternate Representative on the Executive Board.
United Nations Children's Fund Appointment of James P. Grant as U.S. Representative on the Executive Board.
National Commission on Unemployment Compensation Appointment of Six Members.
Advisory Council on Historic Preservation Appointment of Calvin W. Carter and Richard H. Jenrette as Members of the Council.
Board for International Food and Agricultural Development Appointment of Johnnie W. Prothro as a Member.
President's Committee on Employment of the Handicapped Appointment of Charles H. Pillard as Vice Chairman.
International North Pacific Fisheries Commission Appointment of Dennis A. Grotting as Commissioner of the United States Section.
National Advisory Committee on Oceans and Atmosphere Appointment of 18 Members.
South Pacific Commission Appointment of Vernon A. Mund as an Alternate U.S. Representative.
Interstate Commission on the Potomac River Basin Appointment of Joseph D. Gebhardt as a Member.
United Nations Appointment of Mathea Falco as U.S. Representative on the Commission on Narcotic Drugs of the Economic and Social Council.
White House Conference on Balanced National Growth and Economic Development Appointment of 15 Members to the Conference's Advisory Committee.
Executive Office of the President Appointment of Richard Harden as Director of the Office of Administration.
Committee for the Preservation of the White House Appointment of 16 Members to the Committee.
National Commission on Neighborhoods Appointment of 15 Members to the Commission.
Delaware River Basin Commission Appointment of Sherman W. Tribbitt as Alternate Federal Member.
National Highway Safety Advisory Committee Appointment of 12 Members to the Committee.
National Commission on the Observance of International Women's Year Appointment of Rita Elway as a Member.
Strategy Council Appointment of Seven Members and Designation of Executive Director.
Susquehanna River Basin Commission Appointment of Patrick 1. Delaney as Alternate Federal Member.
Upper Mississippi River Basin Commission Appointment of Neil S. Haugerud as Chairman.
Council of the International Civil Aviation Organization Appointment of John E. Downs as U.S. Representative.
National Institute of Education Appointment of P. Michael Timpane as Deputy Director.
Inter-American Tropical Tuna Commission Appointment of Gerald V. Howard and Wymberley DeR. Coerr as Commissioners.
Maine Indian Land Claims Dispute Appointment of Three-Member Working Group.
National Advisory Committee for Juvenile Justice and Delinquency Prevention Appointment of Seven Members to the Committee.
American National Red Cross Appointment of Six Persons to the Board of Governors.
Law of the Sea Conference Appointment of George H. Aldrich as Deputy Special Representative of the President and Deputy Chief of the U.S. Delegation.